Jak se začišťuje kolovka
Kolovou sukni nelze začistit prostým založením. Můžete si to otestovat na odstřižku: když ho zkusíte založit a prošít, látka se bude skládat do nevzhledných varhánků.
Některé z uvedených metod lze použít i k začišťování jiných oblých okrajů, například dokulata střiženého lemu halenky, volánů atd.
Úzký zahnutý lem
Sice píšeme, že oblý lem nelze jen tak založit a prošít... Ale ve skutečnosti to není tak úplně pravda. Existuje úzký zahnutý lem, který se používá na začištění tenkých látek: jestli pátráte, jak začistit šifon, žoržet, habutaj, tenčí satény a podobné lehké látky, tento způsob bude to pravé.
Anglicky ho na internetu najdete například jako rolled hem nebo baby hem.
Trik spočívá v co nejnižší šířce lemu (doslova několik milimetrů). Nežádoucí varhánkování se tak neprojeví.
Třikrát prošitý
Při této metodě se lem prošívá třikrát a pro velmi tenké látky může být až příliš mohutný. Pokud vám to nevyhovuje, zkuste použít extra tenké nitě nebo další metodu, kdy se lem prošívá jen dvakrát.
Je to poměrně rychlý způsob, jak začistit dlouhé metry vrstvených sukní nebo volánů.
Dvakrát prošitý
Aby lem na lehké látce nezatěžovalo trojí šití, můžete vynechat první prošívání a lem rovnou zahnout.
Začištění šikmým proužkem
Začištění šikmým proužkem je jednoduché a skvěle vypadá na většině látek, především na středně splývavých a nesplývavých, jako je bavlněné či lněné plátno, habutaj, dupion, brokát, dyšes. Lem sukně se tím trochu zpevní a sukni dodá mírný objem.
Šikmý proužek si můžete ustřihnout ze stejné látky, z níž je ušitá sukně, nebo koupit. Šikmé proužky se dají koupit i hotové: běžně jsou k dostání proužky z bavlněného plátna a z polyesterového saténu v mnoha barvách.
Začištění krinolínovou páskou
Začištění pomocí krinolínové pásky vypadá hodně efektně a noblesně především na nesplývavých materiálech, jako je třeba dyšes nebo taft. Dodá lemu určitou tuhost a sukně pak bude dělat větší objem, lem se ale bude lehce vlnit.
Krinolínová páska je ohebná, lze ji proto bez problémů našít i na oblý lem. Našívá se kousek od kraje, kraj se poté zažehlí na krinolínu a přišije na stroji nebo v ruce.
Vysrážený zažehlený lem
Šijete-li z látky, kterou lze žehlit parní žehličkou na vyšší teplotu a lehce ji tak vysrážet, nabízí se tento typ lemu. Je vhodný pro bavlněná a lněná plátna, viskózové tkaniny, vlnu i některá hedvábí (noil, šap, divoká hedvábí vyšší gramáže).
Kromě žehličky budete potřebovat ještě kus tvrdého papíru – stačí obyčejná čtvrtka. Vystřihněte si z ní oblouk podle střihu sukně. Ten bude sloužit jako šablona pro zažehlení.
Zažehlit můžete lem začištěný overlockem nebo entlem, který pak prošijete na stroji, nebo přichytíte z rubu v ruce. U látek, které se dobře zažehlují, můžete nejprve založit uzoučký proužek (jako u úzkého zahnutého lemu) a poté teprve širší. Lem tak bude i z rubu pěkně čistý.
Overlockový lem
Obnitkovací steh na overlockovém stroji je nejrychlejší metoda, ale nehodí se tam, kde záleží na pěkném, profesionálním vzhledu.
Tam, kde jednoduchý overlockový lem nevadí, vám ale ušetří hodně práce.
Přesné nastavení záleží na konkrétním stroji. Pro jemnější látky doporučuji zvolit užší, hustší steh. U příliš řídkého stehu mívá látka na více zaoblených místech tendence se mezi nitěmi třepit.
Overlockovým začátečníkům připomínám: lemování vždycky nejprve vyzkoušejte na odstřižku. Určitě bude potřeba upravit napětí nití, nebo dokonce zjistíte, že to na látce nevypadá dobře a bude lepší zvolit jinou metodu.
Komentáře(0)