Nepravidelná pravidla
Symboly praní a ošetřování na textilních etiketách sice podléhají určitým pravidlům, ale ta se liší podle země a doby původu – a navíc nejsou pokaždé závazná. V České republice je sice povinné přišívat do oděvů etiketu s uvedeným složením a pokyny k údržbě, ale pokyny mohou být klidně napsané slovně, bez obrázků. Většina výrobců samozřejmě chce, aby jejich etikety byly pro zákazníky srozumitelné, a řídí se proto normami. Tou nejrozšířenější je mezinárodní norma EN ISO 3758. Ta ovšem nezavádí nic zásadně odlišného od ostatních systémů, takže když ji budete znát, rozluštíte skoro všechno.
Vždycky pět
Žehličku poznáme na obrázku všichni, ale co má znamenat ten trojúhelník? Zastupuje vanička pouze ruční praní, nebo i pračku? Proč jsou symboly údržby někdy čtyři a jindy je jich třeba šest? První pravidlo, které norma zavádí, je pravidlo pěti symbolů. Na etiketě musí být vždy všech pět piktogramů v pevně daném pořadí. Symboly nejsou úplně intuitivní (napadá vás, co má bělení společného s trojúhelníkem?), ale jejich pořadí je logické: praní, bělení, sušení, žehlení a na konci, nebo spíš stranou domácí péče, je profesionální chemické čištění.
PRANÍ
BĚLENÍ
SUŠENÍ
ŽEHLENÍ
CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ
Logický je také zákaz libovolné fáze péče: příslušný symbol je prostě přeškrtnutý. (V případě sušení platí zákaz pouze pro sušičku, nikoli pro přirozené sušení.)
NEPRAT
NEBĚLIT
NESUŠIT
NEŽEHLIT
CHEMICKY NEČISTIT
Na látkách a oblečení se s kompletní pěticí přeškrtnutých symbolů praní nesetkáte. Narazíte na ně spíš na bytových doplňcích nebo textilních hračkách.
Každý symbol udává maximální povolenou péči, to znamená, že s ním můžete zacházet i šetrněji. Je-li u výrobku povolené praní na 60 °C, smíte ho pochopitelně prát i na 40 nebo 30 stupňů, ale ne na 95. Je-li povoleno bělení, neznamená to, že ho bělit musíte.
Prací symboly – praní
Symbol praní, zastoupený vaničkou, vždycky obsahuje informaci o povolené maximální teplotě a potřebné šetrnosti. Teplota se udává číslem (na starších etiketách se používaly puntíky, které dnes zůstaly jen na žehličce), šetrnost vodorovnými čarami pod vaničkou: dvě čárky znamenají zvlášť šetrné praní, jedna čárka šetrné praní, žádná čárka běžné praní. Jako mnemotechnickou pomůcku můžete použít dopravní značku zákazu zastavení a stání – čím víc čar, tím přísnější zákaz!
V případě ručního praní se teplota ani šetrnost neuvádí, protože se automaticky předpokládá vlažná voda a opatrný přístup.
Prací symboly – bělení
Symbol udává, jestli lze na materiál použít bělicí přípravky. Domácí bělidla na prádlo se dělí do dvou základních skupin: peroxidová a chlorová.
Peroxidová bělidla, která většinou obsahují peroxid vodíku nebo perkarbonát sodný, jsou šetrnější a patří mezi ně všelijaké gely a odstraňovače skvrn, které se dávají do předpírky nebo přímo na skvrny. Často na nich bývá uvedeno, že obsahují „aktivní kyslík“ a vzadu na etiketě mají upozornění na obsah peroxidu nebo perkarbonátu: Vanish Oxi, Waschkönig Oxy Kraft, Dr. Beckmann Oxy Magic a další.
Chlorová bělidla (s obsahem chlornanu sodného) jsou intenzivnější, a kromě skvrn většinou „vyžerou“ i barvu. Známé české chlorové bělidlo Savo Perex se ostatně používá na „savování“ – vybělování obrázků na barevná trička. Přítomnost chlornanu sodného je vždy vyznačena na etiketě, kde se uvádí složení a údaje o obsažených nebezpečných látkách. Chlorová bělidla se nesmějí používat na vlnu, hedvábí a polyamid, protože by způsobila jejich nezvratné poškození.
Prací symboly – sušení
Málokdo ale ví, že čtvereček může obsahovat velmi podrobné informace k sušení na vzduchu:
Prací symboly – žehlení
Žehlicí symboly jsou na rozdíl od těch sušicích jednoduché: žehlička s jedním až třemi puntíky udává, na jaký stupeň a za jakých podmínek se látka nebo výrobek smí žehlit.
Prací symboly – profesionální čištění
Poslední z pětice symbolů je určen pro čistírnu, ale i jako spotřebitel z něj vyčtete důležité informace. Tou první samozřejmě je, jestli vůbec máte výrobek nosit do čistírny: přeškrtnuté prázdné kolečko znamená, že ne. Zároveň také napovídá, že byste na výrobek neměli používat přípravky na skvrny, které obsahují rozpouštědla (např. benzín).
Písmeno v kroužku a doplňující symboly udávají, jakým způsobem se oděv smí čistit.
Nenormované prací symboly
Normované symboly praní uvedené v tomto článku mají jednu malou vadu: jsou chráněné obchodní značkou a za jejich použití se platí. Majitelem ochranné známky je mezinárodní organizace GINETEX. V České republice se o správu symbolů stará spolek SOTEX GINETEX CZ a poplatek za členství, jímž získáváte i legální licenci na užívání symbolů, je celkem nízký. V jiných zemích však mohou být poplatky vyšší, nebo v nich GINETEX vůbec nemá zastoupení, případně má země svůj vlastní systém. Kromě toho můžete narazit také na staré symboly praní – u nás se ty normované začaly používat přibližně v polovině 90. let.
Já jsem se při psaní tohoto článku běžela podívat do své skříně a našla jsem etikety všeho druhu – s jednou sadou symbolů, se dvěma sadami, zcela bez symbolů. Když ale budete mít při ruce tento článek, rozluštíte skoro všechno.
Jak je to s pracími symboly při nákupu látek?
Nemůžeme mluvit za ostatní prodejce látek, ale u nás v Sartoru dbáme na to, aby naše látky byly správně označeny, ačkoli to zákon u metráže nevyžaduje. S každou objednávkou tak obdržíte i instrukce, jak se o látky starat. Věnujte zvýšenou pozornost údržbě látek i tam, kde je doporučené profesionální čištění. Kvalita služeb v čistírnách se může velmi lišit. Jak si vybrat tu správnou píšeme v článku:
Kromě pracích symbolů uvádíme i u každé látky v detailu zboží slovní doplňující popisek, popřípadě naše osobní zkušenosti s praním a další údržbou dané látky jako například náš velký test:
Pomohl vám tento článek rozluštit etikety ve svém šatníku?
Nebo naopak máte raritu, o které tady nebyla řeč?
Pište do komentářů pod článkem!
Vaše nové objevy časem zapracujeme.
Komentáře(4)