Co budete na šití závěsů potřebovat
- látku
- šicí stroj, který umí rovný steh (poslouží i šlapací stroj po babičce)
- nitě, nůžky, krejčovskou křídu, krejčovský příložník nebo obyčejné delší pravítko, špendlíky
- žehličku
Na šicím stroji byste měli zvládat pěkný rovný steh, tedy první věc, kterou se každý začátečník učí. Závěsy, to je jedno dlouhé rovné šití. Pokud budete šít lněné závěsy, nemělo by to být těžké – se lněným plátnem se velmi dobře pracuje.
Návod můžete použít i na zkrácení koupených závěsů. Zkrátíte je tak, že rozpářete nebo ustřihnete spodní lem a založíte znovu v nové délce – viz část návodu, která hovoří právě o šití spodního lemu.
Látky vhodné na závěsy
Z naší nabídky doporučujeme z látek na závěsy hlavně již zmíněný len. Lněné látky interiéru sluší, máme je na výběr v mnoha tlumených i zářivých odstínech a jsou cenově výhodné. Na závěsy se hodí lny od „běžné“ gramáže od 150 g/m2 až po těžké lny; ty běžné působí vzdušněji a částečně propouštějí světlo (čím světlejší odstín, tím více světla), těžké lny dokážou víc zastínit. Lehké lny pod 150 g/m2 jsou na pomezí „závěsoviny“ a „záclonoviny“. Nutno dodat, že ani těžké lny nezastoupí zatemňovací závěsy – na ty opravdu potřebujete speciální zatemňovací látku, tzv. „blackout“.
Len se dobře udržuje a na rozdíl od umělých látek se nenabíjí statickou elektřinou a nepřitahuje prach a smetí.
Z hedvábných látek se na závěsy nejvíc hodí noily, matky nebo dupiony (pro lepší splývavost stačí dupion vyprat). Na záclony jsou skvělé voály. Úžasné jsou závěsy z brokátů, které se hodí i do výjimečných interiérů.
Závěsy nebo záclony?
Jak se liší šití záclon a závěsů? Postup je v podstatě stejný, ale záclonám se obvykle dělají užší lemy. Pro snadnější řasení záclon se na ně našívají řasicí stuhy, které koupíte v galanteriích nebo obchodech s bytovou metráží. Má-li záclona viset (a nepovlávat), všívá se do spodního lemu olověná šňůra, nebo se pouze do rohů dávají záclonová olůvka.
Šití záclon z jemných hedvábných látek, voálů apod. je náročnější na přesnost a trpělivost a není to projekt pro úplného začátečníka. Pokud vám zatím chybí zkušenosti s těmito látkami, doporučujeme je pro jistotu nejprve nabrat na projektu menších rozměrů.
Kolik látky na závěsy koupit?
Délka závěsů samozřejmě záleží na výšce okna a na tom, kam až mají závěsy sahat. Obvykle mají závěsy délku po parapet nebo až k podlaze. K délce nezapomeňte přičíst přídavek na horní a dolní lem – jeho šířka bude záležet na tom, pro jaký způsob zavěšení a pro jak širokou dolní záložku se rozhodnete. U závěsů na poutka přidejte látku na ušití poutek a nezapomeňte na přídavek na vysrážení (bývá to 3–10 procent).
Šířka závěsu by měla být asi 1,5krát větší než šířka okna, respektive závěsové tyče (ta okno obvykle na obou stranách o kousek přesahuje). U záclon, které chceme mít pěkně nařasené i při zatažení, se dává dvojnásobek.
Na závěsy, které mají být jen dekorační a nebudou se zatahovat, můžete použít i užší látku.
Pro usnadnění výpočtu správné délky si stáhněte náš kalkulátor. Pro vaše soukromé využití je k dispozici zcela zdarma.
Praktický příklad
Okno je široké 130 cm. Závěsová tyč má délku 170 cm (přesahuje na každé straně o 20 cm).
Polovina ze 170 je 85 cm, po vynásobení 1,5 získáme šířku 127,5 cm. Na závěsy tedy budete potřebovat dva pruhy látky šířky nejméně 125 centimetrů.
Jak se věší závěsy
Než se dáte do šití – a vlastně i do objednávání – musíte se rozhodnout, jak budou závěsy nahoře upravené a zavěšené.
Na žabky
Nejjednodušší je udělat nahoře obyčejný širší lem, za který pak závěs pověsíte na žabky.
Tunýlek
Druhá nejjednodušší možnost: širší tunýlek, kterým se provlékne závěsová tyč. Vhodné hlavně pro tenčí, hladké tyče, po kterých se závěs dobře posouvá.
Na háčky
Tato možnost se používá spíše u záclon, očka na háčky jsou totiž součástí řasicích záclonových stuh. Stuhu našijete na horní lem a automaticky tak získáte i rovnoměrně rozmístěná očka.
Na poutka
Poutka jsou pracnější na šití, ale závěs se po nich dobře posouvá. Na druhou stranu ovšem závěsová tyč zůstává nezakrytá a závěs nelze mít úplně do stropu – mezi závěsem a stropem zůstává mezera.
Kovové průchodky
Tuto možnost zmiňuji jen pro pořádek, doma si ji totiž nevyrobíte. Na velké kruhové průchodky je potřeba speciální lis, který je umí do látky rovnoměrně nalisovat.
Než začnete šít
Látku, kterou je potřeba před šitím vysrážet a kterou lze prát (pro lny to platí vždy, pro hedvábí v některých případech – srážlivost a možnost praní u nás vždy najdete v popisku látky), nejdříve vyperte.
U některých látek se stává, že se po vyprání trochu zkřiví – osnova a útek nesvírají pravý úhel. Napravíte to jednoduše tak, že látku před pověšením na šňůru rukama napnete a srovnáte.
Pevné kraje látky po vyprání odstřihněte. Sice to láká využít je jako lemy a ušetřit si tak práci, ale popravdě nejsou moc vzhledné a po vyprání se navíc srazí víc než zbytek látky (protože jsou hustěji tkané). Závěs by tak byl na krajích stažený a nevypadalo by to pěkně.
Na šití závěsů budete potřebovat běžnou polyesterovou šicí nit stejné barvy, jakou má zvolená látka. (Doporučujeme si na nákup nití vzít vzorek látky.) Do stroje dejte univerzální jehlu č. 80.
Šijeme závěsy!
Při šití se obvykle začíná svislými lemy, poté se šije horní a dolní okraj. Výjimkou je závěs na poutka, u kterého se začíná právě horním lemem s poutky.
Lem stačí založit a prošít rovným stehem, není nutné ho předem entlovat – jen u třepivějších látek, které se třepí doslova pod rukama (např. dupiony nebo některé brokáty), je pro klidnější práci lepší objet celý kus látky užším entlem.
Svislé lemy
Svislému lemu závěsu stačí šířka zhruba 1 centimetr, zácloně i užší. Založte si nejprve cca 8–10 mm a potom lem přeložte ještě jednou, aby se ustřižený okraj schoval dovnitř a vznikl lem šířky kolem jednoho centimetru. Nezáleží ani tak na tom, jestli bude lem 10 nebo 12 milimetrů, ale na tom, aby byl všude stejně široký. Celý lem si zažehlete, zajistěte špendlíky a prošijte na stroji kousek od kraje záložky tak, jak vidíte na fotografiích. Nejlepší je šít po rubu, kde si snadno ohlídáte pěkně rovný šev ve stálé vzdálenosti od kraje.
Je normální, že se šitím okraje trochu zkroutí. Napravíte to přežehlením, nejlépe parní žehličkou.
Na šití jsem vybrala kontrastní tmavě modrou nit, aby byly švy na návodných fotografiích dobře vidět, ale vyfotila jsem na ukázku i nit vhodné světle modré barvy. S takovou budou švy téměř neznatelné. Můžete použít i malinko světlejší nebo tmavší nit, ale kontrastní nedoporučuji – je pak totiž poznat sebemenší chybička.
Horní okraj
Lem na horní straně uděláte podobně jako ty svislé, ale bude samozřejmě širší. Nejprve založte cca 1 cm, potom takovou šířku, jakou budete potřebovat.
Na žabky
Na žabky udělejte lem široký asi 4 cm. Založte, přežehlete, prošijte v kraji záložky.
Pak už stačí jen pověsit. Mezery mezi žabkami si rozpočítejte tak, aby vám vyšly pravidelně – měly by vyjít na cca 8–10 cm.
Na tunýlek
Tunýlek uděláte stejně jako lem na žabky, ale musí být širší, aby se závěs na tyči pohyboval dostatečně volně. Pro tenčí tyč udělejte 8 cm, pro silnější klidně 10 cm; na tenkou tyčku (vitrážové tyčky na okenní „zástěrky“) zase stačí 3–4 cm.
Na háčky – se stuhou
Šířku lemu zvolte tak, aby horní okraj záclony po zavěšení sahal tam, kde ho chcete mít – obvykle je to po kroužky, na kterých jsou háčky pověšené. Šířka tedy závisí na šířce řasicí stuhy, výšce háčků a průměru kroužků.
Lem založte a přišpendlete na něj stuhu.
Jedním krokem prošijte dolní okraj záložky spolu s dolním okrajem stuhy. V druhém kroku přišijte druhý okraj stuhy. Opatrně povytáhněte řasicí nitky a zavažte je na uzlík, aby se vám nevytáhly. (Kdyby se vám to přece jen podařilo, lze nitku navléknout zpátky pomocí větší tupé jehly.)
Zatažením za nitě na jedné straně záclonu nařasíte. Zavěšuje se už nařasená na háčky za poutka na záhybech stuhy.
Na poutka
Na poutka si nezapomeňte přikoupit látku navíc. Poutka se obvykle dělají 5 cm široká, 10 cm vysoká a našívají se v rozteči 8–12 cm, na závěs široký 140 cm se vám jich tak vejde 8 až 10. Na jedno poutko budete potřebovat, počítaje v to i přídavky na švy, pruh látky 13 cm široký a 26 cm dlouhý, dvacet poutek tedy nastříháte z 52 centimetrů látky široké 130 cm.
Každý pruh si přeložte podélně na polovinu, ale zatím nesežehlujte. Sešijte 1,5 cm od okraje.
Sešitá poutka obraťte. Vzniklé dutinky si položte tak, aby šev ležel uprostřed, a vyžehlete. Pro zpevnění můžete poutka ještě proštepovat (prošít) kousek od krajů, ale můžete je nechat i bez prošití.
Lem se v případě našívání poutek nezakládá, ale použije se podsádka – samostatný pruh látky, kterým se začistí rub. Poutka našpendlete na lícovou stranu budoucího závěsu. Krajní poutka nešpendlete úplně na kraj, ale nechte si kousek (3 cm) na budoucí založení.
Přiložte pruh látky stejně dlouhý, jako je šířka závěsu, a široký asi 8 cm. Všechno pak prošijte jedním rovným stehem 1,5 cm od okraje. V místech, kde prošíváte hodně vrstev najednou, doporučuji šít trochu pomaleji.
Teď si založte a zašijte svislé lemy. Fotografie ukazuje, jak na to. Rozložte si závěs i s podsádkou (našitým pruhem) do roviny a založte lem tak, jako by to byl jeden kus látky. Založte si rovnou i okraj podsádky. Přeložte podsádku zpátky do rubu, všechno si zažehlete a zašpendlete.
Až budete mít všechno úhledně poskládané, stačí jen prošít: prošijte svislé lemy a okraj podsádky, a proštepujte i horní kraj těsně pod poutky – tím ho zpevníte a ještě o něco lépe zajistíte poutka, aby se nevytrhla.
Dolní okraj
Dolní okraj závěsu stačí začistit jednoduchou záložkou. Její šířka se volí podle délky závěsu: čím větší závěs, tím širší záložka. Záložka totiž dolnímu okraji přidá na váze a závěs bude viset pěkně rovně. U dlouhých závěsů, které sahají od stropu až na zem, to může být 10, ale i 30 cm, u kratších stačí třeba 5cm, nebo jen uzoučký centimetrový lem jako na svislých okrajích.
Šířka dolního lemu je i estetickou záležitostí. Pokud si nejste předem jistí, jaká šířka se vám bude líbit, střihněte závěs delší a vyzkoušejte nanečisto se zašpendlenou záložkou. Zkrátit se dá vždycky.
Délku doporučuji poznačit přímo na zavěšeném závěsu. Dolní okraj si zašpendlete nanečisto a zkontrolujte, jestli se vám závěs takhle bude líbit. Je to trochu práce navíc, ale vyplatí se to.
Chcete-li dolní okraj opravdu zatížit, vložte do lemu záclonová olůvka. Pokud je neseženete, lze použít i malé spojovací plechy pro výrobu nábytku, které se prodávají v železářstvích a hobby marketech. Pomůže také olověná záclonová šňůra nebo silnější řetízek. Jen nezapomeňte jakákoli závažíčka vložit do záložky ještě před zašitím!
Samotné šití probíhá úplně stejně jako při šití tunýlku nebo lemu na žabky.
A máte hotovo! Šití závěsů je vlastně jen pár dlouhých rovných švů, a když vás nebude nic vyrušovat, máte za jeden den hotovo i s pověšením na okna.
Chystáte se šít závěsy nebo záclony, nebo už doma dokonce vlastnoručně ušité závěsy máte? Pochlubte se nám v komentářích!
Komentáře(0)